
autorka: Monika Pascoe Mikyšková
kurátorka : Lucia Gregorová Stach
vernisáž výstavy: 4.4. o 18:00
trvanie výstavy: 3.4.- 4.5.2025
Staré lýceum, Konventná 15, Bratislava
Monika Pascoe Mikyšková rozvíja svoju najnovšiu tvorbu ako hmatovú meditáciu o pretkávaní a vzájomnej komunikácii spleti tiel – ľudských, rastlinných a živočíšnych. Aktuálna výstava je premyslenou konšteláciou malieb, maliarskych a šitých kompozícií na textile a výnimočný sochársky keramický objekt s ornamentálnymi aplikáciami. Ich prostredníctvom nás autorka dokáže tiež naladiť na vnímanie tichého vysielania prírody:
na jej cykly rozkvetu a doznievania, šepot stôp pamäti vložených do vlákien, pigmentu a hliny.
Hlboko zaujatá skúmaním prírody vytvára priestor, v ktorom vznikajú, spolu žijú a zanikajú organizmy. Zachytáva zároveň efemérny život rastlín, poréznosť ľudského tela a pomalú choreografiu postupné rozpad, ktorý umožňuje nový život. Plátno nesie ďalej svoje spomienky na živú lúku plnú rastlín, kvetov, hmyzu a zvierat. Jeho tkanie, prešívanie, maľované a kreslené obrazy a vzory, akoby obsahovali pradávne štruktúry zdedené po predkoch. Pointu výstavy tvorí komorná socha akoby naruby obráteného motívu antického Orfea – nie je to hlava spievajúceho umelca ale stelesnenie načúvania neľudskému svetu prírody. Počúva aj tiché ozveny už skamenených pozostatkov zabudnutých ekológií, v ktorých sa pamäť prírody a ľudská činnosť spájajú.
Mikyšková vo svojej praxi čoraz viac vzdoruje pevným hraniciam medzi prírodou a kultúrou, minulosťou a súčasnosťou, remeslom a výtvarným umením. Namiesto toho nás stále naliehavejšie vyzýva prebývať v stavoch stávania sa – kde sa naše aj cudzie prírodné a hybridné telá prelínajú s krajinou, kde načúvanie je aktom starostlivosti a kde zrodenia, rasty a straty neoddeliteľne a harmonicky prepájajú.
Vznik diel z verejných zdrojov podporil formou štipendia Fond na podporu umenia.