Skip to main content

Jemné ranné prebudenie tela a mysle cez plynulé cvičenia vychádzajúce zo somatickej práce, čchi-kungu a prvkami Spatial Dynamics. Budeme sa ponárať do priestorového vnímania, pohybovej harmónie a vnútornej rovnováhy, aby sme s ľahkosťou vstúpili do nového dňa. Čaká nás práca s gravitáciou, dynamikou pohybu a dychom, ktoré podporia prirodzený tok energie a uvoľnenie napätia.

Pre koho? Pre všetkých, ktorí chcú začať deň v pohybe, prebudiť vitalitu a objaviť nový rozmer pohybu v priestore.

Kľúčové princípy hodín:

  • Vedomý pohyb a priestorové vnímanie
    Pohyb sa nedeje len „v nás“, ale aj v priestore okolo nás. Učíme sa vnímať smerovanie pohybu, jeho vzťah k zemi, gravitácii a dynamike priestoru.
  • Plynulá práca s dychom a energiou
    Dych nás vedie – niekedy uzemňuje, inokedy rozpína do priestoru. Čchi-kungové techniky pomáhajú vedome rozprúdiť energiu v tele aj v okolitom priestore.
  • Rovnováha medzi silou a jemnosťou
    Niektoré pohyby nás nabíjajú energiou, iné nás skľudňujú a usadzujú. Táto dynamika vytvára harmóniu medzi aktivitou a uvoľnením, medzi vnútorným a vonkajším pohybom.
  • Práca s gravitáciou a oporou
    Vnímame, ako nás podopiera zem a ako s ňou môžeme pracovať namiesto toho, aby sme proti nej bojovali. To pomáha telu pohybovať sa s ľahkosťou a efektívnosťou.
  • Prítomnosť v pohybe
    Cez vedomý pohyb a prácu s priestorom spomaľujeme myseľ, prehlbujeme vnímanie a naladíme sa na vlastnú vnútornú rovnováhu.

Táto kombinácia vedie k uvoľnenému a energizujúcemu štartu dňa, ktorý nie je len fyzickým cvičením, ale aj prebudením vnútorného priestoru. Takéto ranné hodiny môžu slúžiť na podporu fyzického zdravia, mentálnej jasnosti a emočnej pohody, čím vytvárajú vyrovnaný štart do dňa.


Katarína Brestovanská sa vo svojej umeleckej i pedagogickej praxi venuje choreografickému uvažovaniu o tvorbe voľného ako i štylizovaného vedomého pohybu, v ktorom sa prelínajú princípy somatického vnímania, práce s priestorom (Spatial Dynamics) a energetického toku (čchi-kung). Vo svojej choreografickej tvorbe skúma vzťah medzi telom, priestorom a zvukovou štruktúrou, čím rozširuje hranice tanečného a performatívneho vyjadrenia. V tvorbe autorských predstavení kladie dôraz na pohybovú harmóniu a citlivosť voči hudobnej kompozícii, digitálnemu zvuku a tichu. Vyštudovala Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor andragogika – vzdelávanie dospelých. V roku 2021 založila občianske združenie – tanečný projekt En Vorentoe, platformu prepájajúcu tanec, hudbu a nové technológie.

Vstupné:

– jednorazový vstup: 10€
– kurz 11 vstupov: 100€

ŠTVRTKY OD 8:30 DO 9:30
Prihlasovanie: kat.brestovanska@gmail.com

© 2025 Staré Lýceum

Staré Lýceum