Skip to main content

Dvor Starého lýcea, 20. apríla 2024

Tohoročný jarný Dobrý trh pre našich najmenších mal okrem pekného dátumu „20042024“ aj skvelý program. I keď počasie nesklamalo a bolo skutočné aprílové, program bol natoľko lákavý, že sa mu nedalo odolať. Dvor Starého lýcea jednoducho patril deťom. Celodenný program otvorili tradičným koncertom talentované deti zo Základnej umeleckej školy Miloša Ruppeldta so svojou školskou kapelou MUSIC PARK. Sú to naši milí susedia, sídlia len kúsok od Veľkého kostola na Panenskej ulici v Bratislave a patria medzi hudobné školy s najstaršou tradíciou. A preto nemôžu chýbať na žiadnom z dobrých trhov 😊!

Aj ďalší z našich susedov, Literárnyklub.sk sa opäť vydal na cesty, ako sám hovorí. Aj keď nie ďaleké – zavítal k nám s programom pre deti i rodičov. Nová detská kniha Jany Šrámkovej – Tonko, Slávka a kúzelné svetlo rozširuje príbeh rovnomenného animovaného filmu, ktorý vznikol v slovensko – česko – maďarskej koprodukcii a mnohé deti a rodičia ho už zhliadli v kine. O to väčšia bola zvedavosť, čo nové sa deje v živote ich malých protagonistov, ktorých spája veľavravné motto “Priateľstvo, ktoré nesmie zhasnúť.” Tonko, ktorý od narodenia svieti odhaľuje pred svojou kamarátkou Slávkou svoj vankúšový bunker a ona so svojou zázračnou baterkou, ktorú nepustí z ruky, prinesie do Tonkovho sveta úplne nové svetlo. Ich dobrodružné pátranie po pôvode záhadných chumáčikov tmy sa tak môže začať. Do spoločného pátrania sa zapojili pozorným počúvaním i naši malí návštevníci a ich rodičia sa tak mali možnosť zúčastniť sa paralelnej otvorenej diskusie o detských emóciach, ktorú viedla Darina Mikolášová z podcastu Nahlas o deťoch s detskou psychologičkou Juditou Malík.

Planétu pohltil odpad! Zhrozia sa deti zvedavo očakávajúce, čo sa bude diať na malom pódiu kde vystupovalo EKO divadielko. Na pomoc prichádza Tomík a jeho ShowDetom. Malý princ previedol malých divákov po planétkach a vysvetlil im, čo je to to ťažké slovo s ypsilonom – RECYKLÁCIA a prečo je pre nás všetkých dôležitá. Tomík na cestách stretáva zvláštne postavičky so zlými charaktermi a zoberie si veľké ponaučenie. S eko – raperom Tomíkom si deti zaspievali pesničky, vyskúšali si recykláciu a ako aj ich vlastné diplomy hovoria, stali sa z nich malí recyklátori.

Po krátkej pauze a občerstvení, ktoré pripravili milé, inak hovoriace a vyzerajúce tety z Mareeny čakalo deti ďalšie predstavenie. Pripravili ho tiež deti a pre mnohých rovesníci – siedmaci zo Súkromnej základnej školy waldorfskej na Vihorlatskej ulici v Bratislave. Umne zinscenovali bábkové predstavenie Princ Bajaja a so svojim skvelým vystúpením zožali veľký potlesk detského publika i dospelákov.

A po ďalšej prestávke počas ktorej si naši hostia pozreli lákavé ponuky stánkarov v záhrade Veľkého kostola alebo vypočuli ľudovú hudbu z Horehronia, už bolo pripravené ďalšie divadielko. Toľko divadielok za jeden snáď ešte nevideli.

Enviro a EKO divadlo ZáBaVKa účinkuje na Dobrom trhu pravidelne. A stálych návštevníkov ale i nováčikov isto potešilo tretie pokračovanie úspešnej klaunskej dvojice Buwka a Sniwka (po slovensky Buvka a Snivka), ktorí sa v najnovšom diely dostali až do najväčšej environmentálnej katastrofy nášho sveta! Pomôcť im môžu jedine odvážne deti, ktoré sa neboja zmeniť svoje návyky a prestanú odhadzovať odpadky kde ich to len napadne. Interaktívne predstavenie tak bolo nielen zábavné a poučné, ale dokonca odľahčilo aj našej upratovacej čate. Záverom totiž všetky deti v duchu predstavenia pomáhali odvrátiť enviromentálnu katastrofu zberom odpadkov 😊.

Bol to úžasný deň, ďakujeme všetkým, že ste nás navštívili. Veríme, že sme vám urobili krásny deň a tešíme sa na spoločné stretnutie na jesennom Dobrom trhu.

Staré Lýceum

© 2024 Staré Lýceum