Skip to main content

Už v marci sme podobne ako Maruška z rozprávky zbierali ovocie zvonka neviditeľných činností počas uplynulých mesiacov, ktoré viedli k realizácii väčšieho počtu aktivít a podujatí.
Jete, aby ste žili? Tak znie otázka aj rovnomenný názov hravého workshopu organizovaného v spolupráci s kreatívnou spoločnosťou TheatraBratislava zameranej na herectvo a scénické umenie, pre ktorú je javisko akýmsi živým laboratóriom na skúmanie kreatívnych procesov a zmysluplných súčasných tém.
Tým javiskom sa 1. marca stalo Staré lýceum, v ktorom sa počas troch hodín trvania workshopu hrali hry, cvičenia, zdieľali príbehy okolo jedla, jedenia, varenia a rôznych zvykov.
Hneď v druhý marcový deň dostali priestor tri mamy transrodových detí, ktoré spolu s Charlotte, mladou aktivistkou a dcérou jednej z nich, pod vedením psychologičky Viery Hincovej otvorene diskutovali o prežitkoch, neprijatí, situáciou v rodinách a traumách, ktoré im odvaha prijať inakosť svojich detí uštedrila.
Nádherné pohľady na vystúpené vyšívané obrazy z tkaného súkna alebo starých prestieraní sa naskytli pri vstupe do priestorov Lýcea návštevníkom, ktorí sa rozhodli odhaliť čo sa skrýva za slovnou hračkou Slávnostné pre(d)stieranie. Výstava Ivany Šátekovej počas viac než troch týždňov provokovala k úsmevu ale predovšetkým k zamysleniu.
Do každodenných aj nezvyčajných situácií života žien v socializme dali spoločne nazrieť pri príležitosti MDŽ dámy, ktoré toto obdobie zažili v aktívnom veku a svoje prežité poznanie a spomienky sprostredkovali návštevníkom diskusie, z ktorých mnohí boli vo veku ich vnúčat. Prekvapujúco ich téma zaujala rovnako ako staršie vekové kategórie.
Ako každý mesiac, ani v marci nemohol chýbať tradičný Warm Data Lab s Illah, ktorá si pre tých, ktorí sa chcú trénovať v premýšľaní v súvislostiach, pripravila osobné zamyslenie sa nad tým, kam vlastne patrí – nie je Slovenka, ale už ani Holanďanka a na Slovensku sa cíti byť doma.
V marci sme sa poradili so susedmi hneď dva razy – prvá Susedská porada bola venovaná prípravám na Dobrý trh a druhá, mimoriadne dôležitá, zmenám v doprave a parkovaní v našej štvrti, ktoré prišli obyvateľom predstaviť starosta a vicestarosta so svojim tímom.
V diskusii s vedeckými pracovníkmi sme sa venovali téme „Čo vieme o súčasnej rómskej religiozite“. Poznatky z vedeckých mapovaní slovenských regiónov boli skutočne pútavé a pripomenuli, že rómovia majú svoj individuálny pohľad na zbožnosť a náboženstvo a s Bohom zvyknú uzatvárať pragmatické obchodné zmluvy.
Diskusia žida, moslimky a kresťanky opäť ukázala nadčasovú a prakticky večnú platnosť globálneho étosu Hansa Künga, ktorého súpis spoločných čŕt svetových náboženstiev priniesol poznanie, že toho máme spoločného viac, ako si uvedomujeme.
V rámci aktivít cudzineckých komunít sme týždeň pre Veľkou nocou spolu s kijivskou dizajnérkou Yuli Bakamach naučili naše deti a ich rodičov pysat ukrajinské pysanky, čiže maľovať veľkonočné vajíčka a na pôde Lýcea sme privítali tanečné duo Rifical Team dancer, ktorých na Slovensko pozvala v rámci svojho medzinárodného programu Riddim dance neprehliadnuteľná AronMITU.
V rámci kinofestivalu Horovod Art si priaznivci náročnejšej kinematografie pozreli filmy ukrajinskej a bieloruskej produkcie – Vlak Kyjiv-Vojna a Courage.
Emocionálne silné divadelné predstavenie ukrajinskej autorky a režisérky Reginy Reine v bezprostrednom dotyku s divákom pohltilo publikum a prenieslo ho do charkovského sídliskového bytu v Prvý deň vojny.
Tešíme sa na aprílové aktivity, ktorým bude 20. apríla dominovať jarný Dobrý trh s mottom Vysadni na bicykel!

Staré Lýceum

© 2024 Staré Lýceum