Skip to main content

Priestory Starého lýcea sa v marcový podvečer odeli do bielo-červeno-bielej kombinácie farieb, ktorá dominovala na pozadí čiernobielych dokumentárnych fotografií, letáčikov ale i vlajok, ktoré boli symbolicky osadené do okien Lýcea tak, ako sa zvykne vyjadrovať podpora či protest v demokratických spoločnostiach. Tu tak urobiť mohli. Bielo-červeno-biela je symbolom bieloruského odboja, poznávacím znakom občanov dištancujúcich sa od prezidentského režimu a jeho väzieb na Moskvu. Hrdinstvo nezlomného bieloruského ľudu počas protestov po zmanipulovaných prezidentských voľbách v lete 2020 si návštevníci tradičných Kinovečerov s Horovodom pripomenuli spolu s priamymi účastníkmi protestov v 90-tich minútach oceňovaným dokumentárnym filmom mladého bieloruského režiséra Aliakseia Paluyana, tvoriaceho v Nemecku.

Staré Lýceum

© 2024 Staré Lýceum