Skip to main content

Diskusia venovaná životu a postaveniu žien v rokoch socializmu v bývalom Československu sa uskutočnila pri príležitosti MDŽ v spolupráci s prvou slovenskou feministickou a vzdelávacou organizáciou Aspekt. Do každodenných aj nezvyčajných situácií života žien najmä v období 70. rokov 20. storočia spoločne nazreli dámy, ktoré obdobie zažili v aktívnom veku: etnologička Marta Botiková, spoluautorka knihy „Dievčatá, ženy na Slovensku a v Maďarsku (1955 – 1989)“, sociologička Oľga Gyárfášová, autorka knihy „Ako sme žili v rokoch normalizácie“ a psychologická poradkyňa Jolana Kusá, aktérka politického disentu.
Diskutovalo sa o vzťahoch a spoločenstvách, politickom vzdore, prenasledovaní aj starostlivosti. Pre súčasných mladých ľudí, ktorí socializmus možno poznajú len z hodín dejepisu bolo nepochybne zaujímavé vypočuť si autentické príbehy a situácie ako aj popis spoločenskej atmosféry v rokoch, kedy sa narodili ich mamy slovami žien, ktoré by mohli byť ich starými mamami.

Staré Lýceum

© 2024 Staré Lýceum