Skip to main content

Tohtoročnú filmovú jar s festivalom alternatívnych ukrajinských filmov Horovod v Starom lýceu uzatvoril dokument mladého doneckého režiséra Korniya Gricyuka, ktorý mal premiéru v roku 2020. Jednoduchý, presný a obyvateľmi Ukrajiny trpko zaužívaný názov vlaku “Vlak Kyjev – Vojna”, pôvodne len nočný vlak číslo 126, dal názov ľudskými pocitmi nabitému 71 minútového dokumentu. Hlavnej úlohy sa chopil priamo scenárista a režisér, ktorý sprevádza diváka od chvíle príchodu na kijivskú hlavnú stanicu, popisujúc celú cestu vlakom z „mieru do vojny“. Dokument je sondou do nedávnej histórie, do obdobia spred piatich rokov, ktoré sa s februárom 2022 a rozpútaním novej fázy vojny Ruskom navždy stratilo. Do obdobia, ktoré už bude len materiálom pre učebnice a dejepisné knihy. A podrobné opisy cestujúcich môžu byť jedného dňa pre dejepiscov cenným historickým materiálom.

Staré Lýceum

© 2024 Staré Lýceum