Skip to main content

Už odmalička vedia že je s nimi niečo inak. Na pôde Starého lýcea otvorili senzitívnu, no v súčasnosti považovanú aj za kontroverznú diskusiu – rodičia LGBTI+ detí a aktivistka, modelka a influencerka Charlotte Srnčík úprimne a otvorene hovorili o svojich prežitkoch, skúsenostiach a traumách.
Diskusiu troch mám Aleny Srnčíkovej, Pavlíny Fichta Čiernej, Viktórie Poliakovej a dcéry Charlotte moderovala Viera Hincová, psychologička a rovnako mama transrodovej dcéry. V minulosti nebolo toľko dostupných informácií o transrodových ľuďoch ako dnes, kedy už i na Slovensku existuje komunitné a poradenského centra pre LGBTI+ ľudí a ľudia z komunity môžu získať informácie aj na sociálnych sieťach.
Pre Charlotte a jej rodinu, ktorou sú pre ňu nielen najbližší, ale i podporujúci priatelia je dôležité verejne komunikovať často-krát bolestivé a zraňujúce skúsenosti z detstva, školy, vzdialenej rodiny. „Je to aj preto, že nechcem, aby si iní transrodoví ľudia prežili to čo ja“ – hovorí. „Môžem byť totiž silná, dokážem sa cez to preniesť a niečo si z toho zobrať, no mnoho iných ľudí by to mohlo zlomiť“.
Svet je krásny pretože je rozmanitý, vždy taký bol a vždy bude. Nič na tom nezmení ani zneužívanie tejto emocionálne citlivej témy na rozdeľovanie spoločnosti. Zatváraním očí pred skutočnosťou a popieraním práv človeka na dôstojný a šťastný život si upierame radosť z poznania inakosti, a to akéhokoľvek charakteru.

Staré Lýceum

© 2024 Staré Lýceum