Skip to main content

Prvý ročník festivalu Horovod Art v Starom lýceu odštartoval neopomenuteľný, silne emotívny film slovenského režiséra a dokumentaristu Petra Kerekesa a spoluscenáristu Ivana Ostrochovského Cenzorka, ktorý vznikol v koprodukcii Slovenska, Česka a Ukrajiny a diváci ho mohli premiérovo vidieť už v roku 2021. Filmovými kritikmi oceňovaný hraný film Cenzorka sa natáčal v ženskej väznici v ukrajinskej Odese a získal viacero ocenení: na Medzinárodnom festivale v Benátkach v sekcii Orizzonti bol ocenený za najlepší scenár a je taktiež držiteľom štyroch národných ocenení Slnko v sieti v kategóriách najlepší hraný film, najlepšia filmová réžia, najlepší filmový scenár a najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Dojemný a emocionálne nabitý príbeh sa odohráva v odeskom ženskom nápravnom tábore číslo 74 a prelínajú sa v ňom príbehy žien z rôznych svetov tráviacich svoj život pod jednou strechou, ale na iných stranách barikády inštitucionálnej byrokracie potláčajúcej základné ľudské práva.

Staré Lýceum

© 2024 Staré Lýceum